Tankları Hizmet Dışı Bırakmadan Depolama Tankı Zemin Durum Değerlendirmesi; 

-Sınıf 1 Bölüm 1 sertifikalı

-Tank duruş süresinin yüksek maliyetini ortadan kaldırın

-Sınıf 1 Bölüm 1 sertifikalı

-Geçici ürün depolama ihtiyacını ortadan kaldırın

-Temizlemeye gerek yoktur (yüksek KİRLİLİK seviyeleri karıştırıcı kullanımı gerektirebilir)

-Kapalı alan girişini önleyerek personel güvenliğini artırın

-Risk tabanlı denetim gerçekleştirirken denetim aralıklarını uzatın

Kapsamlı depolama tankı zemin inceleme hizmetleri, AKIN NDT'nin Türkiye distribitörlüğünü yürüttüğü Diakont tarafından, tanklar dolu ve çalışır durumdayken güvenli bir şekilde konuşlandırılabilen Stingray adlı robotik bir tarayıcı kullanılarak sağlanmaktadır. Patlamaya dayanıklı bir muhafaza içine yerleştirilmiş tahribatsız muayene (NDE) sensörlerinin patentli bir kombinasyonunu kullanan Stingray denetim sistemleri, API 653 denetim gereksinimlerini aşan tam denetim kapsamı sağlar.

Genel Bakış;

Yerüstü Depolama Tankı zemin muayeneleri öncelikle API 653 gerekliliklerine göre yapılır. Geleneksel zemin muayeneleri, işçilerin kapalı alana girmesine izin vermek için depolama tanklarının hizmet dışı bırakılmasını, temizlenmesini ve gazının alınmasını gerektiren manuel olarak gerçekleştirilir. Bu tank dönüşleri buhar bulutları oluşturur, benzersiz güvenlik riskleri oluşturur ve hem tankı insan işgali için hazırlamak hem de kullanım için uygun olmamasının fırsat maliyeti nedeniyle son derece maliyetlidir.

AKIN NDT'nin temsilciliğini yürüttüğü Diakont, dolu ve çalışır durumdayken yer üstü depolama tanklarına güvenli bir şekilde yerleştirilen Stingray adlı robotik bir tarayıcı kullanarak kapsamlı depolama tankı zemin inceleme hizmetleri sunar. Patlamaya dayanıklı bir muhafaza içine yerleştirilmiş tahribatsız muayene (NDE) sensörlerinin bir kombinasyonunu kullanan Stingray denetim sistemleri, API 653 gereksinimlerine uygun olarak eksiksiz denetim kapsamı sağlar.

Servisteki tank zemini denetimleri, operatörlerin geri dönüşler için tanklara öncelik vermesine ve risk tabanlı denetimler yoluyla denetim aralıklarını uzatmasına olanak tanıyan manuel incelemelerden daha sık gerçekleştirilebilir. Bu denetim teknolojisi, sınırlı belgelerle yeni edinilen varlıklar hakkında bilgi edinmek için de çok önemlidir.

Kapsamlı NDT Çözümü;

Stingray sistemi, göbek kablosuyla bir kontrol istasyonuna bağlanan, robotlu, paletli tipte bir araçtır. Robot ve göbek kablosu temizlenir ve kuru nitrojen ile basınçlandırılır. Sistem, normal çalışma koşulları altında tutuşabilir yanıcı gaz veya buhar konsantrasyonlarının bulunduğu Sınıf 1, Bölüm 1 ortamlarında çalışmak üzere onaylanmıştır.

Diakont’un Stingray muayene sistemi, depolama tankı zemin bütünlüğünü değerlendirmek için patentli bir NDT sensörleri grubuyla donatılmıştır. Stingray, MFL ve UT'nin aynı anda çalıştırılabilen iki tamamlayıcı denetim metodolojisini sağlar. MFL, hemen hemen her yüzey koşulunda anormallikleri tespit edebilen güçlü bir sensördür ve UT incelemesi, tespit edilen kusurları karakterize etmek için yüksek doğrulukta ölçüm yeteneklerine sahiptir. Her iki NDT sistemi tarafından tespit edilerek daha yüksek bir güven elde edilebilir.

Manyetik akı kaçağı (MFL) - Stingray sistemi 64 Hall etkili MFL sensörüyle donatılmıştır. Bu MFL sistemi, manyetik alanı iptal ederek kapatmayı kolaylaştıran dönen bir manyetik düzeneğe sahiptir. Stingray ayrıca, sensör muhafazasının kalkmasını ölçmek için kullanılan 4 Girdap Akımı sensörüyle donatılmıştır.
Ultrasonik test (UT) - Stingray sistemi, zemin kalınlığını ölçmek ve anormallik boyutunu ve derinliğini değerlendirmek için yüksek hassasiyetli UT sensörleriyle donatılmıştır. UT modülünde,% 100 denetim kapsamı sağlamak için 4 kademeli sıraya yerleştirilmiş 96 sensör bulunur. Zemin plakası kalınlığının ölçülmesine ek olarak, UT sensörleri mevcut olabilecek herhangi bir kaplamanın kalınlığını belirleyebilir.

Stingray sistemi ayrıca, tank zemini tortusu yerleşik kameraların net görüntüler almasını engellediğinde navigasyon ve engellerden kaçınma desteği sağlamak için tank tabanının XYZ taramalarını gerçekleştiren 3D görüntüleme sonarıyla donatılmıştır.

 

Detaylı bilgi için https://www.diakont.com/energy_services/18/online-storage-tank-floor-inspection.html adresini ziyaret edebilirsiniz.